Seydi Murat Koç, gelecek vaat eden 25 genç sanatçı arasında

Seydi Murat Koç, gelecek vaat eden 25 genç sanatçı arasında

Milliyet Sanat Dergisi; Türkiye'nin önde gelen eleştirmenleri ve küratörlerinden oluşan on kişilik bir jüri ile 2008-2009 sezonunun, gelecek vaat eden, başarılı genç sanatçılarını belirledi.

Aralarında Levent Çalıkoğlu, Ali Akay, Ahu Antmen, Kıymet Giray, Ayşegül Sönmez, Haşim Nur Gürel. Evrim Altuğ gibi önemli sanat eleştirmenlerinin bulunduğu juri; 35 yaş altı genç sanatçılar arasından, en başarılı bulduğu 25 ismi belirledi. Bu isimler arasında plastik sanatların son yıllarda verdiği eserler ve kişisel sergileriyle adından sıkça söz ettiren sanatçı Seydi Murat Koç'ta bulunuyor.

1981 Akşehir doğumlu olan sanatçı 2005 yılında da Rh+ Sanat dergisince belirlenen 250 genç sanatçı arasından "Yılın Genç Ressamı" seçilmişti. Seydi Murat Koç, şu ana kadar katıldığı hiçbir sanatsal içerikli yarışmalardan eli boş dönmedi. Genç sanatçı kendi alanında 17 ödülün sahibi.
Çalışmalarını İstanbul-Moda'da bulunan özel atölyesinde sürdüren Seydi Murat Koç aynı zamanda; İstanbul Doğuş Üniversitesi'nde Grafik Tasarımı Önlisans Programı Başkanı olarak görev yapıyor.

Birçok Uluslar arası bianel ve trianellere de katılan Seydi Murat Koç son yıllarda yarattığı farklı konseptlerdeki kişisel sergilerle dikkat çekiyor.

2008-2009 sezonu içerisinde;15 Ocak-04 Şubat, tarihleri arasında İstanbul Es Konsepte ve 6-25 Şubat tarihleri arasında ise Ankara Galeri Soyut'ta gerçekleştirdiği, Kişisel sergileri 'Sıçramalar' adını taşıyor. Sanatçı kişisel sergilerinde toplumsal sorunları tuval üzerine taşıyarak, anlatma yolunu tercih ediyor.

Her yıl konsept değişikliği yapan Seydi Murat Koç, bu konsepti çağın o anki ihtiyaçlarına göre belirliyor. Koç sıçramaların konseptiyle ilgili olarak "Sıçramalar serisini oluştururken yaşadığımız çağın, yaşanılan savaşlar dünyada baş gösteren salgınlar vs. olaylar yüzünden ortaçağ özellikleri göstermekte olduğunu fark ettim. Ve bu nedenle de yeni bir Rönesans bir sıçramaya ihtiyacımız olduğu kavramından yola çıktım" diye konuştu.

Koç, gelecek yıl için belirlediği yeni konseptiyle de çalışmalarına başladığı söyledi.

Seydi Murat Koç; yeni yetenekleri ortaya çıkarmak için, Doğuş Eğitim Kurumları, Yaz okulu programı kapsamında 3-14 yaş arası çocuklarla resim çalışmaları yapmaya hazırlanıyor.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!