"Halkoylaması YSK'nın yönetimindedir"

"Halkoylaması YSK'nın yönetimindedir"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, referandumun güvenilirliği konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bazı köşe yazarlarının ortaya attığı iddialara tepki gösterdi...

ZAFER ÇAKMAK
ANKARA 

İçişleri Bakanı Atalay, AK Parti Genel Merkezi'ndeki bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Atalay, BDP'nin operasyonlar nedeniyle bayramlaşma programlarını iptal ettiğinin hatırlatılması üzerine o konulara girmek istemediğini belirtti. Referandum tedbirleriyle ilgili değerlendirmeler yapan Atalay, halk oylamasının huzurlu bir şekilde geçmesi için her tedbiri aldıklarını ifade etti. Atalay, Türkiye'nin her yerini çok yakından izliyor olacaklarını söyledi. Referandumda herhangi bir fevkaladelik beklemediklerini dile getiren Atalay, BDP'nin boykotunun çok etkili olacağına inanmadığını ifade etti. 

Atalay, BDP'nin diğer partilerle bayramlaşmamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Onları BDP'ye sormanız, kendilerine sormanız lazım" şeklinde cevap verdi.
Dün bazı köşe yazarlarının ve bir muhalefet liderinin referandumun güvenilirliği konusunda değerlendirmeler yaptıklarına işaret eden Atalay şunları kaydetti: 

"Şöyle bir hava var. Bu kampanyada başarısızlığa uğrayacaklarını artık anladılar. Yüksek bir oranda evet çıkacağı da görülüyor. Onun için bazı yerlerde halkoylamasının güvenilirliği ile ilgili milletin zihninde sorular uyandırmaya çalışıyorlar. Dün bir gazetede başyazarın öyle bir yorumu vardı. Bir araştırma şirketi hayırı yüksek çıkartmak için çok çaba sarfetti ama araştırmalar onu hiç çıkaramadı. Onun için o işi bırakmış, 'sandıklara dikkat' gibi oylama güvenilirliğiyle uğraşıyor. MHP Genel Başkanı da onunla ilgili bir şeyler söyledi. Biz şunu ifade edelim. Bu halkoylaması, seçimde olduğu gibi baştan sonra YSK'nın yönetiminde ve denetimindedir. İl ve ilçelerde de seçim kurulları bulunmaktadır. Biz güvenlik birimleri olarak, İçişleri Bakanlığı olarak YSK'nın ve seçim kurullarının o işi iyi yürütmesi için elimizden gelen her türlü desteği veririz. Onların bizden istediği her desteği veririz. Bütün çabamız şu: En küçük bir leke gelmeden bu halkoylamasının yapılması. Hiçbir yerde hiçbir vatandaşımıza baskı da olmaması. O yönde gereksiz yere vatandaşlarımızın zihnini bulandırmasınlar. Endişesi olanlar, zaten her partinin sandık başlarında müşahidleri var, o görevlerini iyi yapsınlar. Baştan sona bu halkoylamasının güvenlik içinde ve büyük bir güven içinde geçeceğine inanıyoruz."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!