TKB 10 yaşında

TKB 10 yaşında

Tarihi Kentler Birliği'nin 10. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin açılışı yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, birliğin kurulmasıyla birçok tarihi yapının restorasyonunun sağlandığı görüşünü aktarırken, gelecek nesillere kalan eserlerin korunması adına çalışmaların tüm hızıyla süreceğini kaydettiler.

Tarihi Kentler Birliği'nin 10. yıl etkinlikleri kapsamında Kayseri'ye gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, paneller ve toplantılar sayesinde birçok yeni bilgi edinildiğini, bunun da katılımcı belediye başkanlarına yararlı olacağına inandığını kaydetti. Aldırmaz, "Çukurova bölgesini bir bütün olarak ele alacağız. Burada çok kıymetli tarihi eserlerimiz var. '4 milyon turist 4 milyar dolar turizm geliri' Çukurova için bir hayaldir" dedi.


Yerel yönetimler ile ilgili yazdığı kitaplarla dikkat çeken 45 yıllık belediyeci Aldırmaz, "Meslekte 45 yılım geçti. Zaman zaman eğitim ile alakalı yazılarım oldu. Belediyeler ile ilgili arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmak adına yazılar yazdım ve bunu kitapçık haline getirdik. Buradaki maksat belediye çalışanlarının işini kolaylaştırmaktır" ifadelerini kullandı.


Bin yıllık tarihle Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet eserlerini barındıran Sivas'ta birçok yapının 50 yıllık süreç içerisinde önemini kaybettiğini üzülerek aktaran Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, göreve gelmesinin asıl nedenlerinden birinin eski yapıları korumak olduğunu kaydetti.


Göreve geldikten sonra 4 ayrı eserde çalışma başlattıklarının altını çizen Ürgüp, "Sivas açısından Çorapçı Hanı'nın manevi değeri çok yüksektir. Bu Çorapçı Hanı'nın restorasyonu projesi ile ilgili ödül aldık. Çalışmaların başlayarak önümüzdeki bahar ayında tamamlanmasını planlıyoruz. Göreve geldikten sonra 4 ayrı eserde çalışmalara başladık. Son 50 yıl içerisinde Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyet eserleri önemini kaybetti. Önemli bir kısmı taş haline geldi. Biz kalanları korumaya çalışıyoruz ve bunun için çok önemli faaliyet yürütüyoruz. Başkanlığa aday olmamın temel nedenlerden biride tarihi eserlerin korunmasıydı. Biz ciddi bir şekilde ekimizle birlikte bu çalışmaları yürütüyoruz ve artarak bu çalışmaları daim ettireceği" diye konuştu.


Yozgat'ın tarih ve kültür kenti olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Yusuf Başer, "Biz tarihi mirasımızın restorasyonuyla onları gelecek nesillere aktarılması ile alakalı çalışmalarımız oldu. Restorasyonunu tamamladığımız Hayri İnal Konağı ve Çabanoğlu Büyük Cami'nin çevre düzenlemesi ile alakalı Yozgat Belediyesi olarak bir teşekkür plaketi aldık. Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki'yebu manada sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.


Kentte bulunan eserlerin eskiden gerektiği gibi sahip çıkılmadığı yönünde serzenişte bulunan Belediye Başkanı Başer, "Yozgat tarih ve kültür kenti olmasıyla birlikte turistlik alanlarda önemli bir ilimiz ana malesef eskiden gerektiği gibi sahip çıkılmamış. Rant ve ekonomi gibi nedenlerle yıkılma aşamasına gelmiş eserlerimiz var. Biz göreve geldiğimizde bütün eserlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda gelecek nesillere aktarılması yönünde gayretlerimizi artırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.


Tarihi Kentler Birliği'nin 10. yılını kutlayarak sözlerine başlayan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, birliğin belediyeler için çok önemli olduğunun altını çizdi. Başkan Bahçeci, "Tarihi kentler Birliği özellikle tarihi eser bilincinin oluşmasına çok önemli katkı sağlayan bir birliktir. Önemli rehberdir. Birlik Başkanımız Mehmet Özhaseki'yi bu konuda tebrik ediyorum. Şehir içerisinde bulunan Ahi Evran'ın proje çalışması, eski eserler, çarşı ve meydanlarla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah kısa sürede bunları hayata geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.


Ahilik kutlamalarına değinen Başkan Bahçeci, kutlamaların 11 Ekim'de başlayacağını söyledi. Başkan Bahçeci, "Ahilik kutlamaları ile alakalı şehrimizde de 1 hafta boyunca çok önemli etkinlikler yapılacak. Çeşitli kitaplar yayınlanacak, sempozyumlar, konferanslar, konserler olacak. Bakanlar, Milletvekileri gibi çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, tüm Türkiye'de ki vatandaşımızı Kırşehir'e bekliyorum" diye konuştu.


Birliğin önemine değinen Kayseri'nin Bünyan ilçe Belediye Başkanı Mehmet Özmen, "Birlik, bizim taşa bakışımızı değiştirdi" diyerek sözlerine başladığı konuşmasında, "Çok farklı gözle bakmamızı sağlayan önemli bir birlik. Başkanlığını Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki'nin yapmasının ayrı bir önemi var. Tüm yerel yönetimlerde en önemli unsur; tarihi dokuya bakışımızın değişmiş olması. O güzel yapının bizden sonraki kuşaklara iletilmesi adına çok önemli bir birlik" şeklinde konuştu.

 

MUSTAFA ÇETİN - ALPARSLAN ÖTÜKEN
KAYSERİ

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!