Vaşak avı tepki topladı

Vaşak avı tepki topladı

Tunceli merkezinde, artık nesli tükenmek üzere olan vaşak avlanması çevrecilerin büyük tepkisine neden oldu.

Tunceli Merkez Cumhuriyet Mahallesi'nde,gece vaşak avlandı.Tarım Orman ve Çevre İl Müdürlüğü'ne bağlı Doğa Koruma Çevre Müdürlüğü'ne gece saat 12.00'da, el feneri vaşak avlandığı ihbarı geldi.Ancak sabah saatlerinde,çevreci gruplarla olay yerine gidebilen ekip,tüfekle vurularak öldürülmüş vaşak buldular.Konu ile ilgili bir açıklama yapan Doğa Koruma Çevre Müdürlüğü elemanı Hasan Bul,gece 12.00'de vaşak avlandığı ihbarı aldıklarını,ancak sabah saatlerinde,mesai başlayınca olay yerine gelebildiklerini dile getirerek, "Bu yıl bu konuda yapılan ikinci ihbar,olay yerine geldiğimizde,nesli tükenmekte olan ve doğanın güzelliği olan hayvanlardan bir adedinin burada vurulduğunu gördük.Bu toplumun bilinç düzeyi ile ilgili bir şeydir.

Ancak ben eline silah alıp hayvan vurmak isteyenlerin, Vurmadan önce o hayvanın da yaşam hakkının olduğunu ve bu doğanın bir parçası olduğunu düşünmesini istiyorum.Lütfen insanlar içindeki o insani duygulara bir daha baş vursunlar.Meskun mahal ve karşısında Polis Özel Harekat Noktası var."dedi.

Bul,konu ile ilgili gerekli araştırmaların başlatılacağını ve sorumlular hakkında gerekli cezai işlemlerim yapılacağını söyledi.Çevre deneği temsilcisi Haydar Çetinkaya ise,Meskun mahalde,silah ile avlanmanın akıl karı olmadığını,sorumluların yakalanmamasının da görevlilerin kusurundan kaynaklandığını dile getirerek, "Doğaseverler olarak bu vahşeti yapanları şiddetle kınıyoruz.Bu konuda yapılacak işlemlerin takipçisi olacağız.Kendimiz de sorumlular hakkında dava açacağız."dedi.Olayı izlemeye gelen vatandaşlar da tepkilerini dile getirerek,bu tür olaya tanık olanların,olayı ihbar etmelerini istediler.

Vaşak,kedigiller (Felidae) familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil omurgalı ve yabanıl hayvan türlerinin ortak adı. Kediye benzemekle birlikte normal kedi ağırlığından 5 kat daha ağırdırlar.Yaklaşık 30 kilo civarındadır. Kulakları da normal kediye kıyasla daha uzun ve uçları tüylüdür. Kış bastırdığında ise sadece kulaklarının üzerindeki tüyler değil tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanır. Adeta kışın gelmesi ile mantolarını giyerler. Patilerinin genişliği karda yürümelerini kolaylaştırır. Gövdelerine göre küçük kalan başları ve kısa kuyrukları ile ilk bakışta ürkütücü gözükseler de görünüşleri kesinlikle etkileyicidir. Vaşakların avlanması hala yaşadıkları ülkede yasaklanamamıştır

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!