Japonya, baskılara dayanamadı

Japonya, baskılara dayanamadı

Japonya, Güney Kutbu'nda balina avını askıya aldı.

Japon Balıkçılık Birimi yetkilisi Tatsuya Nakaoku, balina avına yönelik politikalarını gözden geçirdiklerini söyledi.Tatsuya Nakaok, avı gerçekleştiren filonun erken dönüşünün bir seçenek olduğunu, kararlarını mürettebatın güvenliğini de göz önünde bulundurarak alacaklarını belirtti.

 

Çevre ve hayvan hakları savunucusu Sea Shepherd (Deniz Çobanı) adlı dernek bir süredir, balina avı için yola çıkan gemilerden ''Nisshin Maru''yu takibe almıştı. Dernek çalışanları, avlanan balinaların gemiye çıkarılmalarını engellediklerini söylüyor.

 

Geçen hafta Deniz Çobanı üyeleri ile Japon donanması arasında çatışma çıkmış, çevrecilere ateş açılmıştı. Dünyada balinaların ticari amaçlı olarak avlanmaları 1986 yılından bu yana yasak. Japonya ise her yıl Güney Kutbu'nda yüzlerce balina avlıyor. Her yıl bu mevsimde denize açılan ve dört Japon gemisinden oluşan filo bu yıl en az 850 balina avlamayı hedefliyordu. Japon yetkililer balina avını bilimsel amaçla yaptıklarını savunuyor.

 

'Çoğu balina yemek sofrasında tüketiliyor'


Tokyo'daki muhabirimiz Roland Buerk ise avlanan balinaların çoğunun akşam yemeği masalarında tüketildiğinin artık bir sır olmadığını söylüyor. Roland Buerk çok az Japonun düzenli olarak balina eti yediğini, birçok Japonun ise balina avına karşı çıkılmasını, yabancıların haksız şekilde geleneklerine müdahale etmesi olarak algıladıklarını belirtiyor.

 

Japonya, halen balina avını sürdüren üç ülkeden biri. Geçen yıl çevrecilerin eylemi yüzünden hedeflenen sayı olan 850 yerine 506 balina avlanabilmişti. Yine geçen yıl Avustralya, Güney Kutbu'nda balina avını durdurmasını istediği Japonya'yı, merkezi Lahey'de bulunan Yüksek Adalet Divanı'na şikayet etmişti. Mahkemenin bu konuda en erken 2013'te karar alabileceği belirtiliyor.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!