Çin'den İmam hatiplere öğrenci

Çin'den İmam hatiplere öğrenci

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Çin'de bulunan Müslümanların Türkiye'deki imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinde eğitim alabileceklerini açıkladı.

DUYGU BEKTAŞ/ANKARA

Görmez, bu konuda Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilallunddin Chen Guangyan ile de bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Diyanet işleri Başkanlığı'nda Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilallunddin Chen Guangyan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görmez ikili görüşmenin ardından Guangyan ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Görmez burada yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 ay önce Guangyan'ı makamında ziyaret ettiğini ve Türkiye'ye davet ettiğini hatırlattı. Hem Çin hem de Türkiye'nin medeniyetlerini temsil etmiş iki büyük ülke olduğunu belirten Görmez, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin de 40'ncı yılı olduğunu söyledi. Son yıllarda hem siyasi hem de iktisadi ilişkilerin önemli bir ivme kazandırdığını belirten Görmez, "Görüşmede de söyledik ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler kültürel ilişkiler de olmazsa geçici olurlar. İki Diyanet İşleri Başkanlığımızdaki bu ilişkiyi kültürel ilişkilerimiz açısından da oluşturmamız gerektiği üzerinde durduk. İlişkilerin daha kalıcı kalınmasında bu ziyaretin son derece büyük önemi var" dedi.

Dini alanlarda iki ülke arasındaki yanlış algıların ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için ziyaretin büyük bir önemi olduğunun altını çizen Görmez, "Din özgürlükleri alanında zaman zaman yanlış algılar olabiliyor. İki kurumun işbirliğini gönülleri birbirine açması aynı zamanda yanlış algıların da ortadan kaldırılması açısından da son derece önemli olmuştur. Son yıllarda özellikle din ve inanç özgürlüğü anlamında büyük gelişmeler yaşandığını görüyorum" dedi.
İkili görüşmede 4 alanda işbirliğine hazır olduklarını belirttiklerini aktaran Görmez, bunlardan birisinin din eğitimi alanında olduğunu söyledi. Görmez, "Din eğitimi ve din hizmetleri ne kadar kaliteli olursa özgürlüklerin önü o kadar açılacaktır. Özellikle Çin Müslümanlarından hiçbir etnik ayrım yapmadan hangi etnik kökene mensup olursa olsun özellikle Çin İslam Cemiyeti Başkanının izniyle Türkiye'ye her sene hem imam hatip liselerinde hem de ilahiyat fakültelerinde okumak üzere öğrenci gönderebileceklerini ifade ettiler. Özellikle bu öğrencilerin Türkiye'de yetişmeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi ifade ettik" dedi.

Dinler ve kültürlerarası ilişkileri çok daha yüksek noktalara taşımak için ortak çalışmaların da yapılabileceğini kaydeden Görmez, hac ve umre düzenlemeleri konusunda Çine her türlü desteği sunma konusunda yardım edeceklerini de görüştüklerini belirtti.
Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilallunddin Chen Guangyan da, Türkiye ve Çin'in dünyada önemli ülkelerden birisi olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin son yıllarda daha çok geliştiğini söyledi. Türkiye'nin Çin de samimi ve iz bırakan bir ülke olduğunu dile getiren Guangyan, "Sayın Başkanla da görüşmemizde siyasi ve ekonomik ilişkilerin dini ve kültürel anlamda da gelişmesi gerektiğini konuştuk. Çin de 23 milyon Müslüman bulunuyor. Eğitim ve hac anlamında işbirliği yapmamız
gerekiyor" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez bir soru üzerine, Sincan Uygur Özerk bölgesinde yaşanan olayların görüşmede gündeme gelmediğini söyledi. Çin'deki Müslümanların Türkiye'de eğitim almalarına ilişkin bir soru üzerine de Görmez, bu konuda bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!