Çubukçu: Görevimiz ara eleman yetiştirmek değil

Çubukçu: Görevimiz ara eleman yetiştirmek değil

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlık olarak asıl görevlerinin sanayiciye ara eleman yetiştirmek olmadığını belirterek, "Bizim aslı görevimiz yetiştirdiğimiz elemanın dünyada hangi kapıyı çalarsa çalsın bir iş bulabilmesidir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen "Mesleki Eğitimde Yeni Açılımlar Çalıştayı" toplantısına katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş bir milletin en önemli varlığının nüfusu olduğunu belirterek, "Genç nüfuslar o ülkeyi değerli kılar. Türkiye'de her sene 700 bin genç istihdama katılıyor. Bu iyi bir şey ancak bunun avantajları olduğu kadar riskleri de var. Bu risklerin ortadan kaldırılması için mesleki eğitim gerekmektedir" dedi.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan ise ülkenin sorunlarını kendilerine dert edinmiş bir kurum olduklarını ifade ederek, "Ülkemizin kalkınmasına yönelik olarak yapmakta olduğumuz faaliyetlere bir yenisini daha eklemek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. O da mesleki eğitimde yaşadığımız sıkıntıların ortadan kaldırılmasıdır" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise konuşmasında mesleki eğitimin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu anlamda bir şeylerin yapılması gerekmekteydi ve biz de bunun farkındaydık. Bu çalışmalardan meyve almak için bazen uzun bir zaman gerekiyor. Biz geçmişte ara eleman ve eğitimli işgücü yetiştiremiyorduk. Ancak artık verilen mesleki eğitimi ile daha ileri düzey bir iş gücü koluna ulaşacağız. Aslında dünyada çok önemli gelişmeler oluyor. Bilişim hizmet ve teknoloji alanındaki gelişmelere diyarsız kalamayız" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim sisteminin çok sık değiştirildiği yönünde eleştiriler aldıklarını hatırlatan Bakan Çubukçu, konuşmasında şunları söyledi:

"Ben bunu yerinde bir eleştiri olarak kabul etmiyorum. Çünkü dünyamız hızla değişiyor. Biz eğitimimizi gelişen dünyaya göre düzenliyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile eğitimimizi modüler seviyeye getirdik. Bugün ne kadar çok insan işgücüne katılıyorsa mesleki eğitim almış işgücü ile birlikte Türkiye için çok büyük yararı olacağını düşünüyorum. Ak Parti olarak bilim ve hizmete önem verdiğimiz gibi AB ile de ilişkilerimizi ilerletiyoruz. Hükümetimiz tarafından mesleki eğitim konusunda çok önemli atılımlar oluyor. Bizim görevimiz sanayiciye ara eleman yetiştirmek değil. Bizim aslı görevimiz yetiştirdiğimiz elemanın dünyada hangi kapıyı çalarsa çalsın bir iş bulabilmesidir. Bunun için de atılımlarımız devam etmektedir"

Konuşmalar sonrası MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardar, Bakan Nimet Çubukçu'ya plaket sundu.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!