Doğa Koleji ev sahibi olacak

Doğa Koleji ev sahibi olacak

Uluslararası Münazara ve Eğitim Derneği (IDEA) tarafından her yıl farklı ülkede yüzlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen IDEA Gençlik Forumu, ilk defa Türkiye'de Doğa Koleji'nin ev sahipliğinde yapılacak.

İstanbul Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Doğa Koleji ve IDEA işbirliğiyle 19 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Acarkent ve Beykoz Doğa Koleji'nde düzenlenecek olan dünyanın en büyük gençlik forumu IDEA Gençlik Forumu 2011, çok sayıda basın mensubunun da katılımıyla görkemli bir basın kokteyliyle duyuruldu.

 

Bugün İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Doğa Koleji CEO'su Uğur Gazanker, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Karabulut, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu, IDEA İcra Direktörü Yvonne Heselmans ve Acarkent Doğa Anadolu Lisesi Meclis Başkanı Deniz Yıldız katıldı.

 

Doğa Koleji CEO'su Uğur Gazanker, dünyanın en itibarlı münazarası olarak kabul edilen Gençlik Forumu'nun İstanbul'da yapılabilmesi için 2 yıldır çalıştıklarını ve sonunda böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabildikleri için çok mutlu olduğunu belirterek, "Uluslararası göç çok önemli bir konu ve bu forumda bu soruna çözüm önerileri getirilecek. Artık dünya ile birlikte projeler yapan gençler yetiştiriyoruz. Gençliğimize bir şeyler katmak, ülkemizi tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemizi dünyanın en itibarlı münazarasına layık bir şekilde temsil edeceğimizden de eminiz" dedi.


IDEA İcra Direktörü Yvonne Heselmans ise, 2011 Gençlik Forumu'nu Doğa Koleji ile birlikte İstanbul'da yapmaktan onur duyduğunu ifade etti. IDEA'yı temsil eden IDEA İcra Komisyonu Direktörü Yvonne Heselmans da, Doğa Koleji'nden ve Doğa Koleji öğrencilerinden çok etkilendiğini belirterek, IDEA Youth Forum 2011'in şimdiye kadar gerçekleştirilen en başarılı gençlik forumu olacağına inandığını söyledi. İstanbul'un kültür mozaiğinin IDEA Gençlik Forumu'yla bire bir uyuştuğunu vurgulayan Heselmans, "Doğa Koleji ve İstanbul'un 2011 Gençlik Forumu'na çok farklı bir hava katacağına inanıyorum" dedi.


Heselmans, dünyanın en eski eğitim binalarından biri olan İstanbul Üniversitesi'nde bu konuşmayı yapmanın onur verici olduğunu da ifade ederek, IDEA'dan ve geçmiş forumlardan bahsetti. IDEA'nın bir münazara forumu olduğunu belirten Heselmans, "Münazara veya tartışma becerileri eğitilen yeni nesil, bireysel olarak demokratik toplumlara katılmaya hazırlanır.

 

Tartışmaları nasıl geliştirebileceklerini ve düşüncelerinin aksinin ispatlanması durumunda nasıl tepki vermeleri gerektiğini öğrenirler. Bunların yanında tartışma eğitimi boyunca birbirlerini dinlemeyi, birbirlerinin bakış açılarına saygı duymayı, iletişim kurmayı ve çok kültürlü gruplar ve toplumlarla işbirliği içine girmeyi de öğrenirler. Ve tabii ki bir topluluk karşısında konuşmayı da. Belki daha da önemlisi, çok utangaç insanların yerel, ulusal ve Gençlik Forumu gibi uluslararası oluşumlarda tartışmalara katılabilen aktif liderlere dönüştüklerini görüyoruz" diye konuştu.


İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan, Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi'nin işbirliğiyle hayata geçen Çocuk Üniversitesi'nden sonra gençler için de başarılı organizasyonların yapılacağını ve IDEA Gençli Forumu'nun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi.


Lansmanın sonunda 2011 Gençlik Forumu'nu kazanacak gençlere verilmek üzere IDEA Kupası, IDEA İcra Direktörü Yvonne Heselmans tarafından Doğa Koleji CEO'su Uğur Gazanker'e teslim edildi. Gazanker, kupayı okulunun öğrencilerine emanet etti. Lansman sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan katılımcılar, IDEA Gençlik Forumu 2011'e ev sahipliği yapacak olan Beykoz ve Acarkent Doğa Kampüsleri'ni ziyaret etmek üzere İstanbul Üniversite'sinden ayrıldı.


IDEA GENÇLİK FORUMU


Her yıl 14-19 yaş arasındaki lise öğrencilerine ve lise öğretmenlerine uluslararası değer taşıyan önemli konularda düzenlenen münazaralara aktif olarak katılma imkanı sağlayan IDEA Gençlik Forumu, bu yıl Doğa Koleji'nin ev sahipliğinde 19 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Acarkent ve Beykoz Doğa Kampüsleri'nde gerçekleşecek.

 

Doğa Koleji ve IDEA tarafından organize edilecek olan 2011 Gençlik Forumu'nun bu yılki konusu "Uluslararası Göç" olarak seçildi. Gençler için gençlerle çalışan uluslararası bir organizasyon olan IDEA, Birleşmiş Milletler Kuruluşu ile iş birliği içinde günümüz meselelerinin tüm dünyanın ortak sorumluluğu olduğuna inanıyor ve bu çerçevede pek çok çalışma yapıyor. IDEA'nın misyonu, münazara, tartışma ve paylaşma ortamları yaratarak, gençlerin sorumluluk sahibi, bilinçli ve duyarlı birer dünya vatandaşı olarak yetişmesini sağlamak.

 

Bu projelerin gençlerin sorunlarını, hayallerini ve ideallerini anlatabilmeleri, bu sayede kendilerini ve ülkelerini temsil etme gücüne sahip olmaları adına çok önemli. IDEA Gençlik Forumu 2011 aynı zamanda öğrencilere yeteneklerini geliştirebildiklerini, değişiklik yapabildiklerini, çözüm sunabildiklerini hissettikleri uluslararası bir aktiviteye katılma imkanı da sunuyor.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!