Arılar uyandı

Arılar uyandı

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, “Sıcak seyreden havalardan dolayı kışlatmalardaki arılar uyanıyor. Arıcılarımız tedbirlerini alsınlar” dedi.

OLGUN YILDIZ
ARDAHAN 

 

Evliyaoğlu, arıların kışlatmalardan dışarı çıkmasına bir aylık süre kalmasına rağmen, normallerin üzerinde seyreden sıcak havalardan dolayı şimdiden uyanmaya başladıklarını bildirdi.


Tedbir alınmadığı taktir de durumun arıya zarar verebileceğini ifade eden Evliyaoğlu şunları kaydetti:


“Kışlatmalara yönelik yaptığımız genel kontrollerde arıların uyanmaya başladığını tespit ettik. Bunun sebebi normallerin üzerinde seyreden sıcak havalardır”


Arıcıların hava sıcaklığını 0 ile sıfırın altında 3 derece olarak ayarlamaları gerektiğini ifade eden Evliyaoğlu, “Kışlatmalardaki hava sıcaklığı artı derece olmamalı. Çünkü artı olunca arı uyanıyor.

 

Uyanan arı da dışarı çıkmak istiyor. Bu dönem dışarı çıkarılırsa, her taraf kar, dolayısıyla arılar ölür. Arıcılarımız özellikle gece geç saatlerde kışlatmaları havalandırıp, sıcaklığı ayarlayabilirler. Havası artı olmayan bir kışlatmada arı uyanmaz.” dedi.


Evliyaoğlu, arıların kışlatmadan normal çıkış zamanının Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası olduğunu kaydetti.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!