Doğaya böcekler salındı

Doğaya böcekler salındı

Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü tarafından meyve ve sebzelere zarar veren böcekleri yok etmek amacıyla 1 yılda 11 çeşit 70 milyon faydalı böcek üretilerek doğaya salındığı ve ekonomiye 30 milyon katkı sağlandığı bildirildi.

FATİH KEÇE
ADANA

 

Türkiye'de, havadan zirai ilaçlamanın kaldırılmasıyla birlikte meyve ve sebzelere zarar veren böceklere karşı taktik değişikliği yapıldı. Havadan ilaçlama yapamayan ve yerden yapılan ilaçlama da etkili olmadığı için Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü zararlı böceklere karşı faydalı böcek üreterek meyve sebzeleri koruma mücadelesi başlattı.

 

Enstitü özellikle geçen yıl mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan domates fiyatlarının artmasına neden olan Güney Amerika kökenli Tuta absoluta zararlısının, yararlı böcekler tarafından mücadelesi için çalışmalara başlandı. Bir anda enflasyon canavarı haline gelen Tuta absolutayı yok eden yararlı böcekler Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü tarafından üretilerek denemeye alındı.

 

Enstitü, geçen yıl 70 milyon adet 11 değişik faydalı böcek üreterek Türkiye ekonomisine onlarca milyon dolarlık katkı yaptı. Üretilen faydalı böcekler, buğday, mısır, pamuk, karpuz, patates gibi ürünleri yok eden böceklere karşı kullanılmaya başlandı.


Tarım zararlılarına kimyasal mücadele yerine biyolojik yöntemlerle savaş açan Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, bir yandan doğal dengeyi korurken diğer yandan gıda güvenliğindeki dünya standartlarını yakalıyor.

 

Beyaz sinek, thrips, yaprak biti, tuta absoluta, süne, mısır kurdu ve yeşilkurt ergin, larva ve yumurtaları ile beslenen faydalı böcekleri üreten enstitü, laboratuvarlarda geliştirdiği faydalı böcekleri üreticinin hizmetine sunarak Türk tarımının gelişimine önemli katkılarda bulunuyor.


Özellikle geçen yıl domates fiyatlarının tavan yapmasına ve enflasyon canavarının hortlamasına neden olan domates güvesi Tuta absolutaya savaş açan kurum, ürettiği faydalı böcekler sayesinde önce Tuta absolutayı ardından da enflasyon canavarını yenmeyi hedefliyor.


Amaçlarının tarım zararlılarını yalnızca ilaç kullanarak değil aynı zamanda faydalı böcekleri de kullanarak kontrol altına almak olduğunu açıklayan Enstitü Müdürü Dr. Nevzat Birişik, yılda 11 farklı türden yaklaşık 70 milyon faydalı böceği üreterek doğaya saldıklarını söyledi.


Üretilen faydalı böceklerin zararlı böcekleri ne oranda kontrol ettiği anlamak amacıyla kendi bünyelerindeki seralarda araştırdıklarını bildiren Birişik, bu çalışmaların ülkemiz için son derece önemli olduğunu söyledi. 2010 yılında domateslere saldıran tuta absoluta diye bir zararlı çıktığını anlatan Enstitü Müdürü Dr. Birişik, şöyle konuştu:

 

"Bu zararlıyı kontrol etmek amacıyla enstitümüzde Trichogramma isimli bir böcek üretiyoruz. Amacımız bu böceği üreterek 'Tuta absoluta' ile mücadele amacıyla doğaya salmaktır. 'Tuta absoluta' dışında doğadaki diğer zararlı böceklerle de biyolojik mücadele yoluyla savaş açtık. Bu yolla hem doğayı ve insan sağlığını koruyoruz hem de Türkiye ekonomisine yaklaşık 30 milyon liralık bir katkı sağlıyoruz."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!