"Kirlilik tek merkezli değil"

"Kirlilik tek merkezli değil"

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Şahin, Dilovası’ndaki çevre kirliliğinin tek merkezli olmadığını söyledi.

ŞENOL AYDIN
KOCAELİ


Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Şahin, Dilovası’nın Türkiye’nin hava kalitesi açısından hassas bölgeler arasında yer aldığını söyledi.


Şahin, bölge yöneticilerinin hava hassasiyete eğilmesi gerektiğini ifade ederek planlamaların bu çerçevede yapılması gerektiğini kaydetti. Dilovası’ndaki kirliliğin sadece sanayi kaynaklı olmadığını ifade eden Şahin, “Dilovası’nın koruma bölgesi ilan edilmesi gündemde. Bunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.


Kocaeli’nin sanayi bölgesi olduğunu ifade eden Şahin, “Bölgenin yöneticileriyle birlikte çalışmalar yapmamız gerekiyor. Dilovası’nda uçucu organikler önemli bir kirlik nedeni. Ancak şunun bilinmesini isteriz ki Dilovası’nda kirlilik tek merkezli değil” şeklinde konuştu.


Dİlovası’nda kirliliğin bir nedeninin de Dilovası’ndaki kömür depolarının olduğunu kaydeden Şahin, “Bu depolarda dolumlar yapılırken kömür tozlarının uçuşmasıyla ilçede ciddi bir hava kirliliğinin yaşanmasına sebep veriyor” diye konuştu.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!