Tansiyona dikkat!

Tansiyona dikkat!

Türkiye'de, hipertansiyonlu hasta sayısının 15 milyon civarında olduğu belirtildi. Uzmanlar, tansiyondaki değişikliklerin ani ölümlere yol açabileceğini belirterek, çabuk yorulmaların tansiyon hastalığının belirtisi olduğu konusunda uyardı.

M. AHMET OKTAY
BARTIN

 

Özel Bartın Yaşam Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Uzman Doktor Türkan Aköz, tansiyon hastalığının yüzde 90 nedeninin belli olmadığını, sadece yüzde 10'luk bir kısmının nedeninin belli olduğunu ve bu yüzde 10'luk kısmının büyük bir oranının böbrek hastalığından kaynaklandığını belirtti.

 

Uzman Dr. Aköz, tansiyonun kalbin pompaladığı kanın damarlar içerisinde oluşturduğu basınç olduğunu belirterek "Kalbin kasılmasıyla beraber ortaya çıkan basınca büyük tansiyon, kalbin genişlemesi halindeki basınca ise küçük tansiyon denir. Normal yetişkin bir insan da 120-180 mm hg'dır. Halk arasındaki adıyla büyük 12 küçük ise 8 olarak adlandırılır. 140-90 milimetre hg (14-9) yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Büyük tansiyonun 90 milimetre hg (9) dan düşük olması ise düşük tansiyon olarak adlandırılır. Yüksek tansiyonun belirtileri, baş ağrısı özellikle ensede baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı ve çabuk yorulmadır" dedi.


Özel Bartın Yaşam Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Uzman Dr. Türkan Aköz, Kardiyoloji Derneği'nin verilerine göre, Türkiye'de hipertansiyonlu hasta sayısının 15 milyon civarında olduğunu söyledi. Bazı durumlarda yüksek tansiyonun hiçbir bulgu vermediğini anlatan Aköz, şöyle konuştu: "Hastalar ilaç kullanmak istemiyor.

 

Belirti versin ya da vermesin yüksek tansiyon kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği riskini artırıyor. Yüksek tansiyona yakalanmamak için sigara içmeyin. Fazla kilolardan kurtulun, dengeli sağlıklı beslenin (az tuzlu ve az yağlı), düzenli spor yapın, stresle mücadele edin, ilaçlarınızı düzenli kullanın ve doktorunuzun önerisine uyun. Baş dönmesi, kulak çınlaması ve bayılmak. Genellikle kalp hastalıkları, aşırı kanama, kansızlık, bazı ilaçlar, enfeksiyon hastalıkları da düşük tansiyona yol açan nedenlerdendir."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!