Hanefi Bostan'dan eğitim açıklaması

Hanefi Bostan'dan eğitim açıklaması

Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd.Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, eğitimde görev mahalli dışındaki görevlendirmelerle ilgili bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan Hanefi Bostan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ülke çapında kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında il, ilçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı ve Şube Müdürleri görevlendirdiğini savunarak, "Bu görevlendirmelerle devlet büyük zarara uğratılmaktadır" dedi.

 

Bazı internet sitelerinde yer alan bilgilere değinen Bostan, şunları söyledi: "bir ilden o ile bağlı ilçelere, yine bir ilden başka bir ile veya ilçeye yapılan görevlendirmelerde, görevlendirilen kişilere 8.000 TL ile 11.000 TL arasında geçici görev yolluğu ödendiği anlaşılmaktadır.

 

Görev mahalli dışındaki geçici görevlendirmelerle devleti zarara uğratmanın ve haksız ve hukuksuz kadrolaşmanın hangi boyuta ulaştığını tespit etmek amacıyla Türk Eğitim Sen olarak 22.10.2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığından ülke çapında kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında görevlendirilen il, ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı ve Şube Müdürlerinin isim liste istenilmiştir."


Bostan, Başbakanlığın 2011/61 sayılı kararı neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 04.12.2011 tarih 8044 sayılı yazı ile yurt genelinde kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında yapılan 245 kişinin isimlerinin yer aldığı listenin kendilerine ulaştığını bildirdi. "245 kişi kadrosunun bulunduğu görev mahalli dışında farklı yerlerde görevlendirme sureti ile çalışmaktadır" diyen Bostan, bu şekilde görevlendirmelerin çok istisna hallerde uygulanan bir yetki olmasına rağmen MEB'in bunu bir keyfilik ruhsatı gibi kullandığını söyledi.


Bu görevlendirmelerin arasında çok sayıda çapraz yapılan görevlendirmeler olduğunu anlatan Bostan, şöyle konuştu: "Yani A ilindeki şube müdürü ve müdür yardımcısı B ilinde görevlendirilirken, B ilindeki A ilinde veya C ilinde görevlendirilmektedir. Hiçbir zorunluluk olmadan tamamen keyfi olarak uygulanan bu sistem bazılarını cezalandırmayı amaçlarken bazılarını ödüllendirme amacı taşımaktadır. Geçici görevlendirmelerin usul ve esaslarının kanunla düzenlenmemesi sanıldığının aksine idareye sınırsız bir takdir yetkisi vermemektedir.

 

Sadece bir takım kişilere yakınlığı sebebiyle bakanlıkça bu kişilere nerede çalışmak isterlerse orada görevlendirme yapılması, özür grubu sebebi ile özrünün bulunduğu yere atanmak için bekleyen binlerce kişiye ve farklı ilçelerde görev yapan eşlerin bir arada bulunabilmek için görevlendirme talepleri reddedilen kişilere yapılmış büyük bir haksızlıktır."


Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç olmadığı halde yüzlerce kişiyi geçici görevlendirme sureti ile çalıştırdığını savunan Bostan, sözlerini şöyle tamamladı: "Yüzlerce kişi görev mahalleri dışında başka yerlerde görevlendirilmekte, Devlet maddi olarak zarara uğratılmakta, onlarca kişi sınavsız şube müdürü olarak atanmakta ve 76. madde kapsamında yapılan bu atamalar hız kesmeden devam etmektedir. Hukuka ve meşruiyete uymayan bu görevlendirmeleri yapan MEB'in kural tanımayan bu iş ve işlemleri karşısında dik duruşumuzla mücadelemize devam edeceğimiz tüm kamuoyunca bilinmelidir."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!