Arabia 3D ile yolculuk başlıyor

Arabia 3D ile yolculuk başlıyor

ABD'deki film severler, Arabia 3D ile Arap Yarımadası'na yolculuğa çıkıyor.

DELAWIT MEFSIN-EMRE USLU
WASHINGTON 

 

Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi'nde dün gece gösterilen Arabia 3D filminde, Arap Yarımadası insanlarının ticaretten gelen zenginlikleri ve inançlarına olan bağlılıklarının yanı sıra bilgiye olan açlığı ve zorlu bir çöl ortamının öyküsü anlatılıyor. Geçmiş ve geleceğin ele alındığı filmde, Arabistan'ın modern günlük yaşamının yanında eski medeniyetlere dair hayatlar da yer alıyor.

 

Her yıl hacca giden 3 milyon Müslüman'a da yer verilen filmde, Arap gençleri ve üniversitelerde giderek daha fazla eğitim almaya başlayan Arap kadınları ele alınıyor. Filmin başrollerini ise Hamzah Jamjoom, Nimah Nawwab ve Dr. Daifallah Al Talhi paylaşıyor.


Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi'ndeki filmin gösteriminde konuşan filmin yönetmeni ve yapımcısı Greg MacGilivray, projenin Batı ile Ortadoğu arasında hoşgörü ve anlayış sağlanmasını isteyen Arap-Amerikan iş adamlarının fikri olduğunu söyledi. MacGilivray, Suudi Arabistan'ın bugününü ve geçmişini izleyiciye doğru bir şekilde göstermek, böylece Ortadoğu ile Batı'nın birbirine daha toleranslı olmasını sağlamak istediklerini söyledi.


Chicago'daki Depauw Üniversitesi'nde öğrenci olduğu sırada MacGilivray ile tanışan filmin başrol oyuncularından Suudi Hamzah Jamjoom'ın iki dil bildiği ve teknik alandaki kabiliyetlerinden dolayı projede kameraman asistanı olarak yer almasına karar verildiği ancak yapım ekibi toplantısında kamera karşısında olması istendiği öğrenildi.

 

Jamjoom, Ortadoğu'da izlenebilecek bir filmde yer almanın hedeflerinden bir tanesi olduğunu, böylece çocuklarına geçmişleri, dinleri ve kültürleri hakkında bir şeyler anlatabileceklerini söyledi. Ortadoğu'daki rolünün Suudi Arabistan'da film endüstrisinin kurulmasına yardımcı olmasını umduğunu söyleyen Jamjoom, böylece Arap hikayelerinin Hollywood tarzında daha profesyonel bir şekilde ortaya çıkabileceğini söyledi.


Filmin senaryo danışmanlarından olan Ortadoğu tarihçisi, "The Kingdom" ve "Inside the Kingdom" gibi kitapların yazarı Robert Lacey ise, filmin ana karakterlerinden olan Hamza'nın Arabistan'ı farklı bir açıdan gördüğünü ve filmde de bunu göstermek istediğini söyledi. Suudi Arabistan konusunda 30 yılı aşkın zamandır çalışan Lacey, "Suudi Arabistan'ın aile ahlakını bu güne kadar korumasını seviyorum. Arabistan, ziyaret etmek için çok sıcak bir yer, dünyadaki imajından çok farklı bir yer. Filmin göstermek istediği şey de bu" dedi.


Filmin kendisine yeni bir deneyim kazandırdığını ifade eden Lacey, "Ben Müslüman değilim, bu yüzden İslam ile tanışmam hep uzaktan oldu. Ama bu filmin doruk noktası 3 milyon hacının Kabe etrafındaki muhteşem dönüşüydü" diye konuştu.


Öykünün üç modern Arap tarafından anlatıldığı filmde Hamzah Jamjoom'ın Chicago DePaul Üniversitesi'nde sinema okuduğu sırada geçmişiyle ilgili bir film yapmak için ülkesine dönmesi anlatılırken, yazar, şair ve fotoğrafçı olan Nimah Nawwab, Arabistan ile ilgili olarak genç bir kadının bakış açısını sunuyor. Arap arkeologlardan Dr. Daifallah Al Talhi ise Nebatilerden kalma Medain-i Salih şehrinde yaptığı kazılarla halkının geçmişini ortaya çıkarıyor.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!