Moskova'da Baybakov sergisi

Moskova'da Baybakov sergisi

Eski Sovyetler Birliği'nin Devlet Planlama Komitesi Başkanı Nikolay Baybakov'un 100'üncü doğum yıldönümü, Moskova'da açılan sergiyle kutlandı.

AGŞİN KİŞİYEV
MOSKOVA

 

Rusya Kültür Bakanlığı, Baybakov Vakfı ve Lukoil şirketinin ortak katkılarıyla Çağdaş Rusya Tarihi Müzesi'nde açılan "Baybakov; Başarının Yolu" adlı sergide, Nikolay Baybakov'un hayatını yansıtan fotoğraflar, özel eşyaları, Bakü petrol kuyularından eski üretim teknolojisi örnekleri ve tarihi belgeler izlenime sunuldu.

 

Serginin açılış töreninde, Rusya Duması ve Federasyon Konseyi milletvekilleri, Azerbaycan ve Ukrayna Büyükelçileri de hazır bulundu. Açılış töreninde konuşan Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Polat Bülbüloğlu, Bakü doğumlu Baybakov'un çalışma hayatına Azerbaycan'da başladığına ve Bakü'deki başarılarından dolayı Moskova'ya çağırıldığına dikkat çekti.

 

Baybakov'un, Stalin rejimi döneminden Gorbaçov'a kadar ülkenin en önemli kurumunda başkanlık yaptığını anlatan Bülbüloğlu, şöyle konuştu: "Ülkede hangi malın ne kadar üretileceğine o karar veriyordu. Kendisi Bakülü olduğu için Azerbaycan'ın kalkınmasına da çok önem veriyordu. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Rusya-Azerbaycan Dostluk Grubu'nu kurdu. Baybakov'un bağımsız ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerine katkısı çok büyüktür. Sık sık Azerbaycan büyükelçiliğine de uğrardı. Değerli tavsiyelerinden çok faydalandık."


Baybakov'un torunu Mariya Slavkina, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Dedem Baybakov, Haydar Aliyev ile çok samimi dosttu. Moskova'da uzun yıllar birlikte çalıştılar. Moskova yakınlığındaki yazlık evleri bile yan yanaydı. Her akşam evin bahçesinde buluşur sohbet ederlerdi.

 

Hiçbir zaman aralarında bir tartışma ve soğukluk olmadı. Çünkü, her ikisi Azerbaycan'ı seviyorlardı. Bu sevgi onların düşüncelerini de birleştiriyordu. Dedem hayatının büyük kısmını Moskova'da yaşasa da memleketi olarak gördüğü Bakü'yü hiçbir zaman unutmadı."


Bakü'nün Sabuncu köyünde 1911 yılında doğan Nikolay Baybakov, özellikle petrol üretimi sanayisinin baş mimarı olarak tarihe geçti. 2006 yılında Başbakan Vladimir Putin tarafından "Üstün Hizmet Madalyası"yla ödüllendirildi. 2008 yılında vefat etti.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!