Türkiye'nin tek sağlık turizm fuarı

Türkiye'nin tek sağlık turizm fuarı

Türkiye'nin tek sağlık turizm fuarı Antalya'da açıldı.

ÇAĞDAŞ YILDIRIM - OLCAY TUNCEL
ANTALYA

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı destekleriyle düzenlenen Anfaş Hetex 3. Sağlık, Spa-Wellness, Talasso, Termal ve Medical Turizm Fuarı, Antalya Expo Center'da Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Azerbaycan Sağlık Bakanı Yardımcısı Elsever Agayev, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci'nin de katılımlarıyla açıldı.


3-5 Mart tarihleri arasında Türkiye'de sağlık turizmi konusunda tüm alt sektörleri bir araya getirecek fuara, yerli ve yabancı olmak üzere 82 firma katıldı. Yurt içinden 5 bin, yurt dışından 600 civarında sağlık turizmi temsilcisi, firma, doktor ve sigorta şirketleri, asistan firmaları, klinik sahipleri ve dernek başkanlarından oluşan ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda, ABD, Almanya, Azerbaycan, Fransa, Hollanda, İran ve Rusya gibi ülkelerden 54 firma Türkiye ile sağlık turizmi konusunda bin 800 civarında iş görüşmesi yapacağı ifade edildi.


Medikal Turizm Derneği,TÜRKAP- Türkiye Kaplıcalar Birliği, Masaj ve Doğal Terapiler Derneği, Avrupa Kaplıcalar Birliği organizasyonuyla Anfaş Hetex 2011 kapsamında 3. Uluslararası Sağlık Turizmi Günleri düzenlenecek.


Türkiye'nin her alanda önemli mesafeler kat ettiğini belirten Bakan Demir, "Dünya'da şehir olarak en çok üçüncü sırada misafir eden kent Antalya. İstanbul da bu konuda belki birinciliği ikinciliği Antalya ile paylaşma noktasında olacak. Kapadokya bölgesi ona keza. Türkiye turizmde ciddi bir gelişme içerisinde. 10 yıl öncesine kadar öngörülemeyecek ölçüde mesafe kaydediliyor. Turizmin gelişme noktalarından bir tanesi ulaşım diğeri güven ve emniyet. Dünyanın birçok yerinden insan geliyor. Herkesin damak zevki çok farklı.

 

Antalya misafir ettiği insan sayısını artırma ve konaklamanın 12 aya yayılması konusunda sağlık turizmi önemli bir yer teşkil ediyor. Anadolu'nun diğer kentleri de sağlık turizmine aday kentlerden. Bu kapasiteyi de doldurmaya başlıyoruz. Dünyanın birçok yerinde sağlık hizmetleri ciddi şekilde problem. Türkiye sağlık sistemi gelmiştir. Sağlık turizmindeki fuar ve organizasyonların Türkiye'deki sağlık turizmini geliştirme açısından dünyada sağlık turizmi kavramına yeni sistemler daha etkin daha anlaşılır hale getirme konusunda bu Hetex etkili olacaktır"


Sağlık turizminin en iyi yapıldığı yeni gelişmelere öncülük yapan Antalya'nın daha da turizmde çeşitlenmesi gerektiğini belirten Bakan Demir, sözlerine şöyle devam etti: "Termal turizm illa hasta olunca gidilip yaşanması gereken çeşitlilik değil. Sağlıklı iken de termal tesise gidilmesi gerekiyor. İller Bankası olarak 2010 yılında devlet yatırımlarına ayırdığımız kaynak 2 milyar lira. Sosyal Güvenlik Kuruluşları, insanların sağlık turizmi hizmeti alması anlamında kendisini geliştirmesi lazım. Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı kuruluşları turizmciler, SGK ile mutlaka ilişki içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yeni sistemler geliştirilebilir."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!