El terlemelerine son

El terlemelerine son

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Alar, üniversite hastanesinde uyguladıkları yöntem sayesinde el terlemesi sorununa kısa bir cerrahi operasyonla kesin çözüm getirdiklerini belirtti.

AYHAN ÖNCÜ
ÇANAKKALE

 

Yrd. Doç. Dr. Timuçin Alar, insan vücudunun normal bir fonksiyonu olan terlemenin bazı insanlarda rahatsız edici derecede olduğunu belirterek özelikle baş, boyun bölgesi, yüz, el, bel, kasık ve ayak bölgelerinde yoğunluk kazandığına dikkat çekti.

 

Özelikle el terlemelerinin sosyal hayatı ciddi bir biçimde etkilediğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Alar, bu rahatsızlığın adının tıpta 'palmar hipenhidrozis' olduğunu aktardı. Alar, rahatsızlığın kalıtsal olma oranının yüzde 57-60 olduğunu, kadınlarda daha sıklıkla görüldüğünü, aşırı terlemenin her 100 kişiden birinde rastlanabilen bir durum olduğunu vurguladı.KISA BİR AMELİYATLA TERLEMEYE KESİN ÇÖZÜM


Yrd. Doç. Dr. Alar, soruna çözüm bulmak için yaptıkları uygulamaları anlatarak, "Göğüs cerrahisi olarak bizim ilgilendiğimiz konu el, yüz ve koltuk altındaki terlemelerdir. Bazı ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Botoks gibi, ilaç gibi çözümler geçici çözümlerdir" dedi. Kesin çözümü ameliyatla yakalayabildiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Alar, "Eskiden göğüs kafeslerini açardık. Akciğeri açardık.

 

Günümüzde artık video yardımıyla estetiği bozmayacak bir biçimde, 1.5 santimlik küçük bir kesikle aletimizi göğüs kafesine yerleştiriyoruz. Kamera sistemiyle görüp siniri ve etrafındaki dokuları kesiyoruz. Yaptığımız bu cerrahi operasyon neticesinde ameliyat bittiği anda terlemeler sona eriyor" diye konuştu.


Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da yan etkilerin olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Alar, en önemli yan etkinin kasık ve bel bölgelerinde aşarı terleme şeklinde ortaya çıkabileceğine dikkat çekerek ameliyat ile ilgili geniş bilginin üniversite hastanesinden edinilebileceğini belirtti.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!