Sakarya'ya yeni bir üniversite

Sakarya'ya yeni bir üniversite

Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan'ın kurmuş olduğu Fikret İnan Eğitim Vakfı tarafından Sakarya'da kurulması planlanan İnan Üniversitesi için önemli bir adım daha atıldı.

Üniversitenin kuruluş çalışmalarını yürütmek için alanlarında deneyimli ve tanınmış yönetici, akademisyen ve iş adamlarından oluşturulan kurucu mütevelli heyeti, ilk toplantısını 19 Şubat'ta Sakarya'da gerçekleştirdi. İnan Üniversitesi'nin kurulmasına yönelik hazırlanan geniş kapsamlı başvuru dosyası Mart ayının sonunda Yükseköğretim Kurulu'na sunulacak. Üniversitenin Yükseköğretim Kurulu onayı ve TBMM'nde kanunlaşması sonrasında 2011 yılının sonlarında resmi olarak kurulması planlanıyor.

 

Ağırlıklı olarak mimarlık ve mühendislik alanında eğitim verecek olan İnan Üniversitesi, yükseköğretime birçok alanda yenilik getirmeyi amaçlıyor. Üniversite, yükseköğretimde dünyada ve özellikle de Avrupa'da son yıllarda ortaya çıkan gelişmeleri ön planda tutan bir akademik yapılanma doğrultusunda ulusal ve uluslararası yeterliliklere dayalı örnek bir öğrenci-öğrenme merkezli eğitim ve öğretim yaklaşımı oluşturacak. Üniversitenin diğer üniversitelerden farklı olarak ülkemize kazandıracağı en önemli yeniliklerden biri uygulamalı mesleki eğitimin ön planda tutulacak olması.

 

Ayrıca akademik ve uygulama ağırlıklı mesleki eğitim farklılaştırılarak, her iki alanda yatay ve dikey geçişlere açık güçlü bir eğitim-öğretim desteği oluşturulması hedefleniyor.

Üniversitenin Yükseköğretim Kurulu'nun onayına sunulacak olan en önemli yenilikçi yaklaşımlarından biri de lisans programlarında, temel alanlarda ilk iki yıl ortak eğitim verilerek, iki yıl sonrasında öğrencilerin başarı ve yeterlilikleri doğrultusunda program
tercihlerini yapabilecek olmaları.

 

Öğretim dilinin Türkçe olacağı üniversitede tüm programlarda İngilizce yabancı dil ve mesleğe hazırlık programı sunulacak. İnan Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden biri de uluslararası bir üniversite olacak olması. Yurt dışından eğitim vermek üzere üniversiteye hocalar gelecek, bazı sömestrelerde de öğrenciler yurt dışına gönderilecek ve yurt dışı üniversiteler ile ortak programlar oluşturulacak.

Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, üniversitenin kesinlikle ticari bir üniversite olmayacağını asıl amacın çok mezun vermek değil kaliteli mezun vermek olduğunu söyledi. İnan, "Okulda ağırlıklı uygulamalı eğitim verilecek. Amacımız ülkemize başta inşaat sektörü olmak üzere iş dünyasının ihtiyaç duyduğu özelliklerde, kaliteli, donanımlı, iyi yetişmiş mimar, mühendis ve meslek elemanları kazandırmak" dedi.


İnan Üniversitesi yükseköğretimde daha önce hiç yapılmamış bir uygulamayı daha getirmeyi planlıyor. Öğrencilerin yüzde 30'unun karşılıksız burs alacağı üniversitede tüm öğrenciler için esnek ödeme sistemi getirilecek. Oluşturulacak burs ve kredi sistemleri ile öğrenciler öğrenim giderleri için isterlerse üniversiteye borçlanacak, mezun olup çalışmaya başladıktan sonra borçlarını ödeyecekler. 2012-2013 öğretim yılında 600 öğrenci ile eğitime başlaması planlanan İnan Üniversitesi, 2015 yılına kadar 5 bin öğrenci kapasitesine ulaşacak.

Üniversitede Sanat ve Tasarım, Sosyal ve Davranış Bilimleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Mimarlık ve Yapı fakülteleri ile Lisansüstü Programlar Enstitüsü ve bir Meslek Yüksekokulu yer alacak. İçinde amfi tiyatrodan yüzme havuzuna kadar her türlü sosyal tesisin bulunacağı üniversiteye ulaşımda, kampüs alanının önünden 3'üncü köprü otobanının geçecek olması nedeniyle kolaylık yaşanacak.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!