Uzmanlar iklim değişikliğini tartıştı

Uzmanlar iklim değişikliğini tartıştı

Son günlerde yaşanan iklim değişikliği konusu Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi'nde konunun uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen "İklim Meydanı"nda tartışıldı.

"İklim Meydanı" tartışma toplantısının 11. ve son ayağı olan programda ilk kez bir belediye ile ortak çalışılan programın açılış konuşmalarını Konak Belediye Başkan Vekili Kürşat Selçuk ve British Council Bilim ve İklim Değişikliği Projeleri Müdürü Özlem Gökalp yaptı.

 

Kürşat Selçuk gerçekleştirdiği konuşmada Konak Belediyesi olarak çevre ve dünya duyarlılığına sahip böyle bir programa ev sahipliği yapmanın ve etkinliğin bir parçası olmanın verdiği mutluluğu vurguladı ve "Türkiye'nin batıya dönük yüzü olan güzel İzmir'in bir belediyesi olarak, bizler de iklim değişikliği hakkında çalışmak ve eylemde bulunmak zorundayız.

 

İklim değişikliğinin etkisi ve boyutu düşünüldüğünde bu zorunluluğun sadece çevremizle sınırlı kalmayacağı doğaldır. Konak Belediyesi bu konuda tüm İzmir'e ve hatta Türkiye'ye örnek olmayı amaçlamaktadır" dedi.Her yaştan çevrecinin katıldığı etkinlik konuşmacıları alanlarında tanınan ve başarılı isimlerden Birleşmiş Milletler Ortak Programı Bölgesel Proje Koordinatörü Alper Acar, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Ümit Erdem, IZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan, 9 Eylül Üniversitesi Su Kaynakları Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Prof. Dr. Sevinç Özkul, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden, Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Dünya Gazetesin'den tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım oldu. Program yöneticiliğini ise Birleşmiş Milletler Ortak Program Yöneticisi Atila Uras üstlenerek hareketli ve seyircinin de katıldığı bir etkinlik yaşattı.

 

İklim değişikliğinin olası sonuçları, konuyla ilgili neler yapılması gerektiği, bozulan tüketim alışkanlıkları, iklim değişikliğine nasıl uyum sağlanabileceği gibi konuların tartışıldığı "İklim Meydanı"nda İzmirliler de sorunlarını ve önerilerini paylaşma imkanı buldular.


BM Ortak Programı kapsamında Seyhan Havzası Niğde Çamardı yöresinde ilköğretim öğrencisi kız çocuklarının çektiği fotoğraflardan oluşan "Hayat Kızlar Fotoğraf Çekelim" ile British Council'ın "İklim Değişikliğini Yakala" yarışmasında başarılı bulunan 26 fotoğraftan oluşan sergi bir taraftan hayran bırakırken bir taraftan da dünyayı nasıl bir geleceğin beklediğine yönelik verdiği ipuçlarıyla düşündürdü.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!