Lübnanlı, laik devlet istiyor

Lübnanlı, laik devlet istiyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta binlerce kişi, mezhepçi sistemi protesto ederek, laik devlet talebiyle ikinci kez gösteri düzenledi.

ALİ ZEYUR-MUHAMMED ZEYUR/BEYRUT

"Halk rejimin düşmesini istiyor" şeklinde sloganlar atan her yaştan gösterici, ellerinde "Mezhepçilik yapanları devirmek için başkaldırın" yazılı pankartlarla şehir merkezinde yürüdü. Tunus ve Mısır'daki gösterilerden etkilenen Lübnanlı göstericiler, Facebook üzerinden örgütlenerek hükümetin mezhepçi yapısını sona erdirmeyi amaçladıklarını söylediler. Hükümetin mezhepçi rejimine karşı toplandıklarını ifade eden Sami Daher, "Mezhepçiliğe hayır, iyi bir ekonomiye, büyüyen ekonomiye evet.

Şu an tarih açısından çok önemli bir an" dedi. Saher, Mısırlıların kendileri için en büyük ilham kaynağı olduğunu kaydetti.

Lübnan'daki hükümet sistemi, ülkenin Fransa'dan bağımsızlığını kazanmasının ardından 1943 yılında mezhepler arasında güç paylaşımı anlaşmasıyla şekillendi. 18 dini mezhep arasında dengeyi sağlamayı amaçlayan anlaşma cumhurbaşkanının Maruni Hristiyan, başbakanın Sünni Müslüman, parlamento başkanının ise Şii Müslüman olmasını öngörüyor.

Geçen hafta da Beyrut'ta mezhepçilik karşıtı gösteri düzenlenmiş, Lübnan'da laik bir sistem talep edilmişti.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!