Libya'daki bilanço BM'yi harekete geçirdi

Libya'daki bilanço BM'yi harekete geçirdi

Libya'da hükümet güçleri ve isyancılar arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Birleşmiş Milletler yeni bir Libya Temsilcisi atadı ve ülkeye insani yardım ekibi önderme kararı aldı.

BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon, eski Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülillah el Hatib'i Libya Özel Temsilcisi yaptı. Ban ayrıca Albay Muammer Kaddafi'nin insani yardım için bir değerlenirme ekibinin Trablus'a gitmesini kabul ettiğini söyledi. Genel Sekreterlik'ten yapılan açıklamada, 'Şiddetten en büyük zararı siviller görüyor. Genel sekreter, hükümetin orantısız güç kullanımı ve ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef almasına derhal son verilmesi çağrısında bulunuyor denildi.

BM Acil Yardım Koordinatorü Valerie Amos da Mısrata kentine yardım yapılmasına derhal izin verilmesi çağrısında bulundu. Amos, yardım görevlilerinin yaralıların tedavisi için acilen kente gitmesi gerektiğini söyledi. Ülkenin batısında, başkent Trablus'a yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Misrata kentinde son dönemin en ağır çatışmaları yaşandı. Mısratalılar, hükümet güçlerinin tanklar ve ağır silahlarla kent merkezine doğru ilerlediklerini ancak yine isyancılarca püskürtüldüklerini söylüyor. Kentteki bir doktor, BBC'ye yaptığı açıklamada 21 kişinin öldüğünü, 100'den fazla da yaralı olduğunu kaydetti.

'Hastane bombalandı'

Sözkonusu doktor çalıştığı hastanenin de hükümet güçlerince bombalandığını iddia etti. Helikopterlerin de desteklediği Kaddafi'ye bağlı birlikler, dün ülkenin doğusunda sahil kasabası Ras Lanuf'a saldırdı. Trablus'un batısında isyancıların kontrolündeki bir diğer kent olan Zaviye'nin de, Kaddafi güçlerince bombalandığı bildiriliyor.

Ancak görgü tanıkları Misrata, Zaviye, Ras Lanuf ve Tobruk'un hala isyancıların denetiminde olduğunu belirtiyor. İsyancı güçlerin, Kaddafi yanlısı güçlerin saldırısı karşısında Bin Cavad adlı küçük bir kasabadan ise çekildikleri kaydediliyor. BBC

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!