'Sabiha Gökçen'de çevreci proje

'Sabiha Gökçen'de çevreci proje

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı işbirliği ile "Uçmayı seviyorum. Geri dönüşümü destekliyorum" projesini başlattı.

TUNCER CENGİZ/İSTANBUL

Havalimanı ziyaretçileri ve çalışanlarını, geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen proje kapsamında, öncelikle Sabiha Gökçen Havalimanı personeline yönelik eğitim ve geri dönüşüm ile ilgili görsel malzeme desteği verildi.

Havalimanına 20 set atık ünitesi yerleştirilerek, geri dönüşümün önemi hakkında ilgi çekici yönlendirmeler, 20 adet bilgilendirme afişi, 10 bin adet broşür, 8 adet büyük pano ve 2 adet dev mesaj balonu hazırlandı. Şubat 2011 tarihi itibariyle tüm bu materyalleri gören
kişi sayısı ise 4 milyonu aştı. ÇEVKO Vakfı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ortaklığında sürdürülen proje kapsamında 2011 sonuna kadar 16 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Tüketici ile buluşabildikleri her platformda amaçlarının, ambalaj atıklarının çöp olmadığını, hayata enerji tasarrufu, doğal kaynakların korunması, temiz ve sağlıklı bir çevre, güzel bir gelecek olarak geri döndüğünü anlatabilmek olduğunu vurgulayan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, "Biz, ÇEVKO Vakfı olarak 20 yıldır, sürdürülebilir bir yaşam için geri dönüşüm felsefemizle çalışıyoruz. Gerek Vakfımız çatısı altında gerekse çeşitli firmalarla işbirliği halinde tüketicilere yönelik tanıtım ve iletişim etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Yeşil projelerimiz 2011'de artarak devam ediyor. Havaalanları da bizim için son derece önemli platformlar. Geçtiğimiz yıl ilk olarak ICF Airports Antalya Havalimanı ile başlattığımız projemizi, bu yıl İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda da hayata geçirmekten çok mutluyuz" dedi.

ÇEVKO Vakfı işbirliği ile hayata geçirdikleri proje kapsamında ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile çevreye ve ekonomiye katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden İSG CEO'su Gökhan Buğday sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sabiha Gökçen Havalimanı'nda sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde hareket ederek, sosyal sorumluluk içeren projelere karşı son derece duyarlı bir yaklaşım sergiliyoruz. Son dönemde; ÇEVKO ile gerçekleştirdiğimiz 'Uçmayı seviyorum. Geri dönüşümü destekliyorum' projesinde, 2010 yılı son 4 aylık dönemde başlayan çalışmalarla, 4 milyonun üzerinde kişiye ulaştık. Bunun neticesinde, 368 ton atığı geri kazanmış olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde yolcularımızın dikkatini temiz, sağlıklı bir
çevre üzerinde yoğunlaştırarak, geri dönüşüme destek sağlamayı amaçlıyoruz. 1 ton kağıt/karton atık geri dönüşümünün 17 ağacın hayatını kurtardığını düşündüğümüzde, 2010 senesi Eylül-Aralık periyodu için 5303 ağacın geri kazandırılmasını sağlamış olduk. 2011 yılında 16 milyon insana ulaşarak, 1400 ton atığı geri kazanmayı hedefliyoruz."

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!