Kaçak akaryakıt operasyonu: 23 gözaltı

Kaçak akaryakıt operasyonu: 23 gözaltı

Benzinlikteki yer altına gizlenmiş kaçak akaryakıt tankları ve uzaktan kumandalı sistem, iş makineleri tarafından kazılarak ortaya çıkarıldı.

 

 

YILMAZ UZUN / BALIKESİR 

 

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Susurluk ilçesindeki bir benzin istasyonunda düzenlediği kaçak akaryakıt operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı. Adli makamlara çıkarılan şahıslardan 2'si tutuklandı. Benzinlikteki yer altına gizlenmiş kaçak akaryakıt tankları ve uzaktan kumandalı sistem iş makineleri tarafından kazılarak ortaya çıkarıldı.

Balıkesir-Bursa Karayolu üzerinde bulunan bazı akaryakıt istasyonlarında kaçak veya standart dışı akaryakıt satışı yapıldığı yönünde vatandaşlar tarafından yapılan ihbarların artması üzerine kaçak akaryakıt satan istasyonların ve kaçak akaryakıtın temin edildiği yerlerin tespiti ile bu suça karışanların yakalanarak devletin zarara uğratılmasının önlenmesi amacı ile 1Kasım 2010 tarihinde Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma sırasında şüphelilerin, Balıkesir yakınlarında bulunan boş bir fabrikada kaçak akaryakıt üretimi yaparak buradan piyasaya sürdükleri tespit edildi. Daha sonra bu yeri güvenli bulmayan şüpheliler kurdukları makine ve tankları sökerek İzmir'e götürdü. Bu soruşturma sırasında Balıkesir merkez ve Susurluk ilçeleri ile Bursa, İzmir ve Yalova illerinde bulunan bazı akaryakıt istasyonları ve kaçak akaryakıt üretim tesislerinde geçtiğimiz hafta sonu (4 Mart 2011) sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'nca yürütülen operasyonlarda iki akaryakıt istasyonunda gizli yeraltı tankları tespit edildi.

 

Balıkesir Valiliği İl Özel İdaresi'nden temin edilen iş makineleri ile benzinlikte yapılan kazılarda yaklaşık 60 ton depolama kapasiteli gizli tank ve uzaktan kumanda ile çalışan elektrik düzeneği bulundu.

2 AYDA 4 MİLYON TL'LİK VURGUN

İl Jandarma Komutanlığı ile Balıkesir Emniyet Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Başkanlığının da katkıları ile yürütülen soruşturmanın başından itibaren toplam 226 ton kaçak motorin, 8 ton white spirite, 12 ton tiner, 11 ton ince madeni yağ ve kaçak motorinin taşınmasında kullanılan 5 tankere el konuldu. 7 akaryakıt istasyonu hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Soruşturma kapsamında bugüne kadar gözaltına alınan toplam 23 kişiden A.K. (40) ve T.A. (33) isimli 2 kişi tutuklanarak Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Kaçak akaryakıt üretiminde baz yağlar ile white spirit, spindle oil gibi çeşitli inceltici ve çözücü kimyasalların belirli oranlarda karıştırılarak kırsal motorine benzer özellikler taşıyan karışım elde edildiği ve litre fiyatının yaklaşık 2 bin 400 liraya mal edildiği, 2 bin 600 lira civarında bir fiyata bazı akaryakıt istasyonlarında satıldığı tespit edildi. Maliyet fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkın küçük gibi görünmesine rağmen yüksek satış rakamları sayesinde önemli miktarlarda haksız kazanç elde edildiği kaydedildi.

 

Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde bir akaryakıt istasyonun 2 aylık sürede 4 milyon TL'lik bir ciro elde ettiğinin belirlendiği bildirildi. Operasyonla alakalı adli soruşturma devam ediyor.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!