Sırbistan'la diyaloğa onay çıkmadı

Sırbistan'la diyaloğa onay çıkmadı

Kosova Meclisi, derin görüş ayrılıkları nedeniyle Sırbistan’la yapılacak görüşmelerle ilgili kararı oylayamadı.

Teknik konuların ele alınması planlanan görüşmeler hakkında karar çıkarılması için toplanan Kosova Meclisi, 6 saat süren ateşli tartışmaların ardından, Kosova’nın Sırbistan’la görüşmelerine destek verecek kararı da eli boş kaldı.

Başbakan Hashim Thaçi’nin iktidardaki Kosova Demokratik Partisi, görüşmeleri destekleyen bir karar önerirken, muhalefet partileri görüşmelere sıcak bakmadıklarını dile getirdi. Meclis genel kurul toplantısında konuşan Başbakan Hashim Thaçi, Sırbistan’la yapılacak diyalogu, Kosova için zorunlu olan önemli bir süreç olarak niteledi. “Diyalog, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik ilk çabadır” şeklinde konuşan Başbakan Thaçi, Kosova’nın diyalog konusunda ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteğini aldığını söyledi. Diyalogun, iki bağımsız ve egemen ülke olarak Kosova ile Sırbistan arasında, karşılıklı tanıma ile sonuçlanacağını umut ettiğini belirten Başbakan Thaçi, “Bu diyalog olmadan Kosova, Avrupa perspektifini kazanamaz” ifadesini kullandı.

6 saat süren ve sonuçsuz kalan meclis toplantısının ardından ana muhalefet partisi LDK’dan Sabri Hamiti yaptığı açıklamada, Kosova’nın Avrupa perspektifinin Sırbistan’a değil, Kosova’nın iç dinamiklerine bağlı olduğunu belirtti. AB’ye adaylığı için Kosova ile diyalogun Sırbistan’a yarayacağını kaydeden Hamiti, diyalogun başarılı olacağına inanmadığını söyledi.

Mecliste 3’üncü büyük parti olan “Vetëvendosje” hareketi lideri Albin Kurti de İHA’ya yaptığı açıklamada, Sırbistan ile görüşmelerin yapılmasına karşı olduklarını, çünkü Kosova’nın bağımsız ve egemen bir ülke olarak Sırbistan’la diyaloga girmesinin bir anlamı olmadığını kaydetti. Kosova’da soykırım yapmış ve Kosova’da yasadışı paralel kurumlar oluşturan Sırbistan’la görüşmeler yapmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Albin Kurti, “Geleceğimiz, bağımsızlığımız, topraklarımız konusunda Sırbistan’la görüşme yapılmasının hiç gereği yoktur” ifadesini kullandı. Kurti, yolsuzluklar batağına saplanmış Kosova Hükümetinin halkın iradesine rağmen, Sırbistan’la görüşme yapılmasında ısrarlı olduğuna dikkat çekti.

Kosova parlamentosunun ilerideki günlerde, uluslararası camianın yapılmasını çok istediği Sırbistan’la diyalog konusunda iktidar ile muhalefet arasında ortak bir dil bulunması için oldukça gayret göstermesi gerekecek.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!