'Kadın cinayetleri durdurulsun' eylemi

'Kadın cinayetleri durdurulsun' eylemi

Kadıköy'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerinin önlenmesi için eylem yaptı.

HAKKI ÖZ
İSTANBUL 

 

İstanbul Feminist Kollektif üyesi yaklaşık 30 kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy Adliyesi önünde toplandı. Cinayete kurban giden kadınların fotoğraflarının ve isimlerinin yer aldığı pankartlar açan grup, Bahariye Caddesi'ne yürüdü.

 

"Kadınlar en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Bu katliamı durdurmak için daha ne bekliyorsunuz?" yazılı büyük bir pankart açan kadınlar adına basın açıklamasını Filiz Karakuş okudu. Karakuş, artık katliam boyutlarına varan kadın cinayetlerine karşı isyan ettiklerini belirterek, "Yasalar önünde kadın erkek eşitliği yıllardır kabul ve garanti altına alınmışken, kadın ve erkeğin eşit olmadığı fikriyatı değişmediği sürede ne yaşadığımızı, neye rağmen yaşadığımı ve nasıl yaşamadığımızı ancak biz kadınlar biliriz.

 

Lütuflar, taahhütler, kağıt üstünde kalan yasalar değil, acilen uygulama iradesi, bütçesi, fiili adımlar ve sonuçlar görmek istiyoruz. Sonuçsuz kalan suç duyurularımızı arkamızda bırakarak öldürülmek istemiyoruz. Kağıt üzerinde kalması muhtemel yasalar değil, acil önlem istiyoruz. TBMM'ye, hükümete, adli makamlara sesleniyoruz; kadınlar her gün yakınları erkekler tarafından öldürülüyor, durdurmak için daha ne bekliyorsunuz?" dedi.


Yapılan eylem nedeniyle trafik bir süre aksadı. Filiz Karakuş'un basın açıklamasını okuduğu sırada, oluşan trafikte kalan bazı araç sürücüleri korna çalarak tepki gösterdi. Yapılan açıklamanın ardından bir süre daha ellerindeki pankartlarla bekleyen kadınlar daha sonra dağıldı.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!