1200 Mısırlı, Türk gemileriyle tahliye edildi

1200 Mısırlı, Türk gemileriyle tahliye edildi

Libya'da 17 Şubat halk ayaklanmasıyla yaşananlardan dolayı zor durumda kalan Mısırlıları, Türk gemileri tahliye etti.

Trablus Limanı'ndan 4 Şubat 2011 tarihinde hareket eden Samsun Feribotu ve ona eşlik eden Gelibolu Fırkateyni, 7 Şubat 2011 tarihinde yerel saatle 17.00'de İskenderiye Limanı'na ulaştı.

1’i Avustralyalı 156 yolcuyu taşıyan gemilerin, İskenderiye Limanı'na yaklaştığı anda gemide bulunanlar Mısır bayrakları sallayarak, sloganlar atmaya ve sevinç gösterilerinde bulunmaya başladı. Kendilerine gösterdikleri bu insani yardımdan dolayı Türkiye'ye teşekkür eden Mısırlı yolcular, dost ve kardeş ülkeye minnettar olduklarını söyledi.

Samsun Feribotu'ndan inen Hüsam Sabri, “Türk gemisinde bize gerçekten çok güzel hizmet edildi. Bu bizi gerçekten mutlu etti. Türk halkı dost ve kardeş bir halk. Türkiye'ye minnettarız” diye konuşurken, söze Türkiye'ye teşekkür ederek başlayan Ali Ramazan ise, “Öncelikle Türkiye hükümeti ve bizi yol boyunca koruyan Türk ordusuna teşekkür etmek istiyorum. Sağ selamet ulaştık” dedi.

Magdi Raşid, “15 yıldan bu yana Libya'da yaşıyorum. Her şey çok güzeldi. Yaşananlardan sonra ailemle beraber Libya'dan döndüm” diye konuştu.

Eşinin Libya'da kaldığını, kendisi ve çocuklarının Mısır'a geldiğini ifade eden İsmailiyyeli Nesrin Hüseyin Mekki ise “Yolda bazı zorluklar yaşadık. Onun dışında her şey normaldi. Türk Büyükelçiliği elinden gelen hiç bir şeyi bizden esirgemedi” şeklinde konuştu.

Libya'dan gelen Mısırlıları İskenderiye Limanı'nda karşılayan Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da, “Bugün gurur verici bir gün, bence burada tarih yazılmaktadır. Libya'da zor durumda kalan bin 200 civarındaki Mısır vatandaşını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti hem sivil hem de Türk Donanması'na ait gemilerle tahliye etmiştir. Büyükelçiliğimiz, İskenderiye başkonsolosluğumuz, Mısır'daki Türk işadamları ve Türk okulları seferber oldular. Yolculara, ailelere, çocuklara kumanyalar, hediyeler giysiler hazırlandı” dedi.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!