Görüşmeler başladı

Görüşmeler başladı

Kosova ile Sırbistan temsilcileri, Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından sonra bugün ilk kez bir araya gelecek.

ERCAN KASAP
PRİŞTİNE

 

Brüksel'de başlayacak olan Kosova ile Sırbistan arasındaki görüşmeler iki gün sürecek.Görüşmelerin ilk raundunun bugün öğleden sonra, ikinci raundunun da yarın öğleden önce yapılması öngörülüyor. Görüşmeler Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherin Ashton'un özel danışmanın ofisinde yapılacak. AB himayesinde yapılacak görüşmelerde, sınırların kontrol edilmesi, kimlik belgeleri gibi konular ele alınacak.

 

Serbest dolaşım, bölgesel işbirliği gibi konular üzerinde de durulacak. Görüşmelerde Kosova heyetine Başbakan yardımcı Edita Tahiri, Sırp heyetine de Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Müdürü Boris Stefanoviç başkanlık yapacak. Görüşmelerde AB'yi diplomat Rober Cooper, ABD'yi de Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Contryman temsil edecek.


Priştine bu görüşmelere parlamentodan yetki almadan başlıyor. Priştine, görüşmelerin Kosova'nın Sırbistan tarafından tanınmasıyla sonuçlanmasını umut ediyor. Sırbistan ise Kosova'nın bağımsızlık öncesi konuma gelmesini ya da Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova'nın bir parçasını bölmesini gizli olarak arzuluyor. Kosova'yı şimdiye kadar 75 ülke tanıdı.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz...!